Wężewskie skrzyżowania widok z samolotu

Tradycyjnie, tuż przed wakacjami, piszemy o naszym wężewskim problemie związanym z naszymi skrzyżowaniami. Jest to trzeci odcinek na naszej stronie internetowej.  Zachęcam do przeczytania dwóch poprzednich, oto one:

*Artykuł  z dnia 02.06.2017 r. pt.: „Skrzyżowania w Wężewiehttps://osp.wezewo.info/p=   6232

*Artykuł z dnia 07.06.2018 r. pt.: „Wielka Modernizacja Dróg w Powiecie dla Wężewa! – Nie w tym roku!”

https://osp.wezewo.info/?p=7742

W tej części przedstawiamy pismo Rady Sołeckiej wsi Wężewo i OSP w Wężewie do Starosty Powiatowego napisane w dniu 06.12.2019 r. oraz odpowiedź Zarządu Powiatu Przasnyskiego z 18.12.2019 r. Dlaczego teraz udostępniamy to pismo? Z tego samego powodu co poprzednio, zbliżają się wakacje, a w związku tym wzmożony ruch drogowy na naszych skrzyżowaniach. Nasze pismo było adresowane do Starosty, a z niewiadomych nam przyczyn trafiło na zebranie Zarządu Powiatu Przasnyskiego. Na pewno podniosło to rangę naszego pisma, ale skutek jest taki sam, czyli – jak widzimy po pół roku – żaden.Z nieoficjalnych informacji wiemy, że w sprawie naszych skrzyżowań rozmowy między Władzami Powiatu Przasnyskiego a Gminą Krasne w ogóle się nie toczą z winy obopólnej i to nas bardzo martwi. Jednak o tym problemie nie da się zapomnieć,  chociażby z tego powodu, że w dniu 22 .05. 2020 r. doszło do kolejnego zdarzenia drogowego, tj. z niewiadomych  przyczyn (ustalanych przez Policję ) samochód osobowy nie zatrzymał się na znaku stop , nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i staranował  ogrodzenie , drzewo a następnie wbił się w stodołę. Przypomnę  tylko, iż na tym  ( Pierwszym skrzyżowaniu), odcinku drogi od strony Przasnysza i  skrzyżowaniu od strony miejscowości Żbiki , było przez ostatnie  kilka lat wiele groźnych sytuacji  drogowych  oraz  trzy wypadki , w którym  jeden był ze  skutkiem śmiertelnym .

Nasz postulat jest ciągle ten sam: do czasu gruntownej przebudowy naszych skrzyżowań chcemy zwykłego, oznakowanego przejścia dla pieszych. Czy to za dużo? W XXI wieku – nie wiemy. Czy to Mission Impossible ? dla naszego powiatu? Miejmy nadzieje że nie.

Z poprzednich rozmów wiemy, że  problem tkwi w braku chodnika w newralgicznym miejscu, by można było pomalować pasy dla pieszych. Naszym zdaniem, przykładem na rozwiązanie tego problemu mogą być zatoczki i chodniki wybudowane na przystankach autobusowych na trasie Wężewo – Przasnysz. Nie wiemy, dlaczego w Wężewie nie można „dorobić” kawałków chodników i pomalować między nimi pasów.

Zapraszamy do lektury naszego podania. Gdzie pokrótce przedstawiamy historię zmagań mieszkańców  wsi Wężewo na temat naszych skrzyżowań.

Z poważaniem   Zarząd OSP w Wężewie

Zdjęcie wykonane przez OSP Krasne w dniu 22.05.2020 r.

Pismo do Starosty Przasnyskiego  06 12 2019 roku

Odpowiedz Zarządu Powiatu  18 12 2019 roku 

Opracował

k.wyszkows@wp.pl