(w Rejestrze Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i w Gminnej Ewidencji Zabytków w Krasnem)

W naszym krajobrazie często spotykanymi elementami są przydrożne krzyże i kapliczki potocznie też nazywane  figurkami . Są one konkretnymi, widocznymi znakami nie tylko naszej wiary, ale także kultury, obyczaju i piękna rzemieślniczej pracy. Stoją one w miejscach nieprzypadkowych i nieprzypadkowi ludzie je wznosili.  Inicjatorami i twórcami tych przedsięwzięć byli nasi przodkowie, którzy zostawili nam nie tylko tę piękną spuściznę, ale również moralny obowiązek dbania o nią.

Poniżej przedstawiam informacje o naszych przydrożnych krzyżach, kapliczkach i figurach, które znajdują się w Rejestrze Mazowieckiego Konserwatora Zabytków – Gminy Krasne i w spisie Gminnej Ewidencji Zabytków. Miejmy świadomość, że w naszej gminie jest o wiele więcej tego rodzaju obiektów sławiących Chrystusa, jego Matkę i różnych świętych. Zachęcam o dbanie o nie wszystkie, by z czasem też mogły stać się zabytkami.

Kapliczka Matki Bożej w Wężewie

Foto 1. Zdjęcie z” fiszki” z rejestru MKZ

Pierwotnie nasza wężewska kapliczka stała na skrzyżowaniu dróg. Wykonana była z cegły zwykłej, a teraz, po renowacji (ze składek mieszkańców) w 2005 roku, z cegły klinkierowej. Ma ona wysokość 4 m. Z powodu swego położenia przynajmniej raz była przesuwana w głąb posesji Państwa Grzeszczaków.  Na stronie internetowej ”Niezwykła Polska” jest ona opisana tak: „Znajduje się we wsi Wężewo, 2 kilometry od Krasnego, przy drodze do Zielonej przez Żbiki. Jest to wymurowana z czerwonej cegły, wysoka kapliczka otoczona metalowym ogrodzeniem, przy którym stoją trzy ławki. W górnym jej fragmencie, w niszy umieszczono figurkę Matki Bożej, zaś w dolnym tabliczkę z prośbą: „Boże, Błogosław Ludowi Twojemu. Wężewo 26 IX 2005 r.”

Kiedy ona powstała? Na „Fiszce” w rejestrze MKZ, przymocowanej do starego zdjęcia naszej Kapliczki widnieje data budowy rok około 1900. Czy tak mogło być? Niezupełnie, ponieważ według relacji żyjących świadków wybudowano ją w roku 1934 . Majstrem który prowadził budowę był Jan Kilijoniak (z domu Chiliński, zmiana nazwiska nastąpiła omyłkowo na chrzcie) i Stanisław Błaszczak.  Skąd te rozbieżności, w datach budowy, trudno teraz powiedzieć, bo jest kilka wątków, które spróbuję wyjaśnić. Wiadomo na pewno, że powstała ona z inicjatywy Związku Młodzieży Wiejskie „Wici” (okres działalności 1928-1948). W Wężewie organizacja ta działała prężnie na początku, jako Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej a później   w połowie lat 30. XX wieku, jako ZMW „ Wici” . Moderatorem budowy w raz z młodzieżą był   nauczyciel,  Pan Ludwik Milewski z Rukli, Uczył on w latach 1934-1939 w 4 klasowej Szkole Powszechnej w Wężewie, mieszczącej się w domu aktualnie należącym do Państwa Zarodkiewiczów.

Foto 2. zdjęcie „ Fiszki” (rewersu) MKZ przyczepionego do zdjęcia kapliczki

W naszej miejscowości do tej organizacji należało sporo młodzieży szkolnej, między innymi Pani Marianna Rogalska, która zmarła w 1935 roku w wieku 16 lat. Cegłę na budowę naszej Kapliczki podarowała podobno księżna Maria Ludwika Krasińska-Czartoryska (1883-1958), znana fundatorka wielu inicjatyw, nie tylko sakralnych, ale i pedagogicznych oraz społecznych w naszej gminie. Jednakże nie można wykluczyć, że cegła była ekwiwalentem za zrzeczenie się tzw. serwitutów z lasu Suche za Płoniawami. Najbogatsi w Wężewie gospodarze, którzy mieli notarialnie potwierdzoną możliwość korzystania z lasu Suche, musieli się jej zrzec na poczet księżnej Marii Ludwiki, a w zamian otrzymali między innymi drewno i właśnie cegłę. Tak czy owak cegła pochodziła z cegielni z Węgrzynowa, która była własnością Marii Ludwiki Krasińskiej-Czartoryskiej. Pozostaje nieudokumentowany fakt, na jakiej podstawie na „fiszce” w rejestrze MKZ napisano rok powstania kapliczki około 1900? Prawdopodobnie w tym miejscu stał drewniany krzyż, lub niewielka figurka, w celach wotywnych, dziękczynnych lub obrzędowych. Na rosyjskiej mapie wojskowej z 1915 roku widnieje krzyż, ale po drugiej stronie, bliżej drogi na Przasnysz. Może w 1934 roku został on przeniesiony w to miejsce, gdzie teraz stoi nasza kapliczka?

Kapliczka-grota w parku w Krasnem

(Karta Gminnej Ewidencji Zabytków nr 44 – stan na lipiec 2013 roku)

Wykonana z kamienia, datowana na XIX wiek, właścicielem jest Stadnina Koni.  Stan – dobry, zagrożeń –brak.

W dniu 31 VIII 1901 r. Maria Ludwika Krasińska wyszła za mąż za przedstawiciela znamienitego rodu Czartoryskich, Adama Ludwika. Podobno oświadczył się Marii Ludwice przy kapliczce-grocie w parku w Krasnem, którą księżna zbudowała na wzór groty z Lourdes, wykorzystując kamienie z okolicznych pól.

Foto 3. Grota w parku w Krasnem (mapino.net)

Kapliczka w Krasnem

( KGEZ nr 45 – stan na lipiec 2013 roku)

Wykonana z kamienia, datowana na rok 1933, położona w centrum miejscowości, własność wiejska. W zapisie zagospodarowania przestrzennego ” Zabudowa mieszkaniowa, wielorodzinna, teren usług.”  Stan dobry, zagrożeń –brak.

Figurę tę ufundowała Maria Ludwika Krasińska – Czartoryska wraz  z mężem Adamem Ludwikiem Czartoryskim .

Foto 4. polskaniezwykła.pl (Krasne)

Kapliczka w Krasnem

( KGEZ nr 43- stan na lipiec 2013 roku)

Wykonana z cegły, datowana na XIX wiek, położona przy wjeździe na posesję, własność prywatna, stan – dobry, zagrożeń – brak.

Foto 5. polskaniezwykła.pl (Krasne)

Kapliczka w Kozinie

(KGEZ nr 11- stan na lipiec 2013 roku)
Wykonana z cegły, datowana na rok 1884, położona przy drodze gminnej do wsi. Jest własnością prywatną na terenie rolnym. Stan –dobry, zagrożeń –brak.

Foto 6. polskaniezwykła.pl (Kozin)

Krzyż przydrożny we Filipach

(KGEZ nr 7 –stan na lipiec 2013 roku)

Wykonany z kamienia i metalu w 1883 roku, na własności prywatnej, na terenie rolnym, przy skrzyżowaniu drogi Kozin- Zielona z drogą do wsi Filipy.  Stan dobry zagrożeń brak  

Foto 7. polskaniezwykła.pl (Filipy)

Kapliczka w Żbikach-Gawronkach

(KGEZ) nr 79 – stan na lipiec 2013 roku)
Wykonana z betonu w pierwszej połowie XX wieku. Stoi na własności prywatnej, przy drodze gminnej do wsi. Stan – dobry, zagrożeń – brak.

Foto 8. polskaniezwykła.pl (Żbiki Gawronki)

Kapliczka w Mosakach

(Archiwum S.O.Z 40/KiK, stan na sierpień 2001 roku)

Wykonana z cegły (zły stan cegieł, pomalowana wapnem), powstała w pierwszej połowie XIX wieku w stylu neobarokowym, na terenie wiejskim. „Wymiary to 400×120 cm wys.(h) szer. (w)  głąb. Na prostopadłościennej podstawie, od frontu wnęka, być może z wcześniejszym przeznaczeniem na tablicę. Cokół prosty, o ściętych narożach, zakończony gzymsem z łezkami. Powyżej gzymsu miejsce na figurkę przykryte dachem dwuspadowym z krzyżem. Na wysokości powyżej dachu trój uskokowy gzyms”. (Opis z karty sierpień 2001 r. dr Dorota Wereda). Po wojnie w grudniu 1945 roku zachowana była w dobrym stanie. Następne jej oględziny odbyły się 22 września 1959 roku. W 1967 roku w listopadzie sprawdzenia danych na miejscu dokonał Pan J. Królik.

Foto 9. polskaniezwykła.pl (Mosaki)

Kapliczka w Zalesiu

(KGEZ nr 65 – stan na lipiec 2013 roku)

Wykonana z cegły w roku 1935. Stoi przy drodze powiatowej na granicy miejscowości Krasne – Zalesie na działce prywatnej. Stan – dobry, zagrożeń – brak.

Foto 10. polskaniezwykła.pl (Zalesie)

Krzyż w Zalesiu

(KGEZ nr 64 – stan na lipiec 2013 roku)

Wykonany z betonu i stali około 1910 roku. Stoi przy drodze powiatowej na granicy miejscowości Krasne – Zalesie, na działce prywatnej, stan – dobry, zagrożeń –brak.

Foto 11. Karta Gminnej Ewidencji Zabytków nr 64 (Zalesie)

Krzyż w Dąbkach

( KGEZ) nr 6 –stan na lipiec 2013 roku)

Wykonany z kamienia i metalu w roku 1887. Stoi na terenie rolnym, na działce prywatnej, przy drodze gminnej do wsi Dąbki.

Foto 12. Karta Gminnej Ewidencji Zabytków nr 6 (Dąbki)

Krzyż w Milewie-Ruszczynach

(KGEZ nr 49 – stan na lipiec 2013 roku)

Wykonany z betonu i metalu w roku 1885. Stoi przy drodze gminnej przez wieś, na prywatnym terenie rolnym, stan – dobry, zagrożeń – brak.

Foto 13. Karta Gminnej Ewidencji Zabytków nr 49 (Milewo Ruszczyny)

Krzyż w Szlasach Leszczach

(KGEZ nr 60 – stan na lipiec 2013 roku)

Wykonany z betonu i metalu w roku 1881. Stoi przy drodze gminnej do wsi, w terenie rolnym, na działce prywatnej. Stan zachowania – zaniedbany, rodzaj zagrożeń brak.

Foto 14. Karta Gminnej Ewidencji Zabytków nr 60 (Szlasy Leszcze)

Osoby, które znają historię któregoś z pokazanych obiektów sakralnych uprzejmie proszę o kontakt: k.wyszkows@wp.pl

Materiały źródłowe:

1: Wspomnienia: Stanisława Wendy, Jadwigi Szczyglak, Kazimierza Kozłowskiego, Stefana Błaszczaka , Bogdana Zarodkiewicza.

  1. Serwituty – niezwykła zapomniana historia, https://osp.wezewo.info/?p=8012

3 ) Kurpianka w wielkim świecie @Kurpiankawwielkimswiecie  · Blog osobisty

4 ) Mazowiecki Konserwator Zabytków wypis z Gminnego Rejestru zabytków gminy Krasne: Dane do kart z Gminnego Rejestru Zabytków wypisane przez Panią Elżbietę Gołotę w lipcu 2013 roku. Dane z kart.
• Skany kart GEZ – Gmina Krasne
• Skany kart WEZ – Mosaki i Krasne
• Skan fiszki – Wężewo

5) Zdjęcia kapliczek z serwisu „Polska niezwykła”

6) Zdjęcia z Karty Gminnej Ewidencji Zabytków