Kolędowanie naszą pasją

Utarło się od kilku lat, iż w Wężewie w okresie kończącym Boże Narodzenie a zaczynającym karnawał jest niezwykłe wydarzenie na które przyjeżdża kto żyw by pośpiewać kolędy , piosenki świąteczne lub po prostu pobyć razem w atmosferze radości . Wspaniała publiczność naszego cyklicznego wydarzenia przyzwyczajona jest do wspólnego śpiewania z wykonawcami , którzy żywo reagują na pozytywne reakcję widzów. Pomaganie w tym czasie to rzecz święta  więc jest wystawa prac grupy „ Aniołki „ i aukcja najlepszej z pracy wykonanej z przemyślnych materiałów takich jak nasiona maku i zbóż . Dzieci , młodzież ,  grupy dorosłych wykonawców , czy soliści czy też orkiestry dęte  ,każdy wraca z Wężewa zadowolony  i pełen pozytywnych wrażeń skąd to wiemy ano po wesołych minach i oznakach życzliwości . Wszyscy najedzeni emocjami po występach artystów  i pączkach oraz ciastach od naszej „Klementynki” mogą  dla odpoczynku napić się kawy i herbaty .  Jak przystoi w  czasie zimowym jest i gorący posiłek przygotowany mistrzowsko przez nasze druhny ,który składa się przede wszystkim z włożonego serca i troski  dla każdego gościa oraz uczestnika.

Tego wszystkiego zabraknie po raz dziewiąty w nowym roku 2021 z przyczyn bardzo smutnych a mianowicie  szalejącej choroby , która krzywdzi ludzi ale przede wszystkim niszczy ludzkie więzi. Dla nas organizatorów to smutny czas , ponieważ nie zobaczymy naszych przyjaciół , po raz kolejny na żywo na scenie . Więc przypomnijmy  sobie zespoły i wokalistów , którzy występowali na naszej scenie w remizie  OSP w Wężewie .

„ Kolędowanie w Wężewie” czas zacząć …powspominać

Jak to się zaczęło przeczytajcie wywiad z naszym Prezesem – w linku poniżej

Przytoczmy  nazwy zespołów i wykonawców , którzy występowali na naszej scenie od 2013 roku.

Schola „Semper cum Domino”, Krasne

Schola „Miłosierni w Panu” Krasne

Natalia Grzeszczak,

Milena Mocek,

Wiktoria Skowrońska

Ola Przybysz

Dawid Pigut

Nadia Sztukert

Zespół Pieśni i Tańca „Karniewiacy”,

Zespół Ludowy „Krasne”,

Uczniowie Szkół Podstawowych z Krasnego, Krasińca , Płoniaw i Zielonej

Zespół „Przasnyscy Orelowcy” z Jednostki Wojskowej z Przasnysza.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zielona

Chór Parafialny z Jednorożca

Chór Seniorów z Czernic Borowych

Zespół Cygański z Krasnosielca

Orkiestra Dęta z Krzynowłogi Małej,

Zespół „Młode Kurpie” z Jednorożca

Orkiestra Dęta OSP Przasnysz

Arkadiusz Otłowski ( multiinstrumentalista)

Schola parafialna z Bogatego

Teatr tańca z ogniem „ Mantra”

Grupa osób niepełnosprawnych Aniołki Kransne ( ozdoby i prace świąteczne)

O Aniołkach więcej w linku poniżej

Biogramy naszych zespołów, solistów  i ich osiągnięcia

Schola „Semper cum Domino” (łac. „Zawsze z Panem”)

Semper cum Domino

Schola Semper cum Domino powstała we wrześniu 2010 roku z inicjatywy księdza prefekta p.w.św. Jana Chrzciciela w Krasnem-Jerzego Jakubowskiego. Już dwa miesiące później schola zajęła II miejsce na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2010”. Grupa w październiku 2012 roku nagrała swoją debiutancką płytę pt. „Wierzę w Ciebie” na której znalazło się 21 utworów. Po księdzu Jerzym rolę opiekuna scholi przejął ksiądz Arkadiusz Czubakowski. Obecnie od kwietnia 2015 roku grupa prowadzona jest przez Joannę Wenda. Opiekę duchową scholii sprawuje ksiądz Łukasz Kiciński.

Schola spotyka się regularnie, raz w tygodniu co umożliwia stałe powiększanie repertuaru, ale również dopracowywanie poznanych już utworów. Schola uczestniczy w oprawie Mszy Świętych, uroczystości parafialnych, gminnych i szkolnych takich jak Odpusty, Święta ,Festyn Rodzinny w Krasnem, Kolędowanie w Wężewie. Tworzy bardzo często oprawy muzyczne ślubów.Schola bierze udział w przeróżnych konkursach, w których zajmuje znaczące miejsca.

Semper cum Domino od początku swojego istnienia bardzo ciężko pracuje i ma nadzieję na dalsze sukcesy. Schola ma już za sobą pierwsze osiągniecia w corocznym konkursie „FERA”.

-II miejsce na XIV ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2010”

-II miejsce na XV ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2011”

– wyróżnienie na XVI ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2012”

-II miejsce na XVII ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2013”

-III miejsce na XVII ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2014”

-I miejsce na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2015”

-W 2016 roku schola wzięła udział w Przeglądzie Piosenki Religijnej w Gralewie.

-III miejsce w XX Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej „FERA 2016”

Dnia 11 marca 2017 r. nasza schola brała udział w rejonowych eliminacjach konkursu „Sacrosong”. Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim.

Ten czas dla wszystkich jest bardzo trudny, jednak nawet w tak ciężkich chwilach schola nie daje o sobie zapomnieć. W tym roku brałyśmy udział w godzinie miłosierdzia w naszej Parafii, Dożynkach Parafialnych i Świętach Bożego Narodzenia.

Jest nam bardzo przykro, że w tym roku nie weźmiemy udziału w Kolędowaniu.

Coroczne Kolędowanie w Wężewie to już nasza tradycja. Zawsze bardzo chętnie brałyśmy udział w tym wydarzeniu. Kolędowanie tworzy wspaniałą okazję nie tylko do przedstawienia swoich umiejętności, ale również jest to czas do spotkania się w miłym, rodzinnym i przyjacielskim gronie.

Ten rok był dla wszystkich ciężki i inny niż wszystkie poprzednie. Nauczyłyśmy się doceniać to co mamy. Nowy rok niesie nam nadzieję, że wszystko wróci do normalności. Już nie możemy się doczekać, aż zobaczymy się znowu wszyscy razem. Dziękujemy za to, że jesteście.

Joanna Wenda

Schola mała „Miłosierni w Panu”

Działa przy parafii w Krasnem od 2010 roku. Założycielem scholi był ks. prefekt parafii Jerzy Jakubowski. Schola występowała na różnych przeglądach religijnych, imprezach gminnych, festynach, powiatowych oraz ogólnokrajowych m.in. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej „FERA” w Iłowie-Osadzie. Zajmowała w swojej kategorii czołowe miejsca i wyróżnienia. Uczestniczy w oprawie muzycznej na mszach w kościele parafialnym w Krasnem.Opiekunem i prowadzącą scholę jest Sylwia Winnicka.

Pozdrawiam Darek Załuski

Szkolne zespoły muzyczne występujące podczas Kolędowania w Wężewie z Krasińca , Krasnego, Płoniaw i Zielonej

Szkolne zespoły muzyczne występujące podczas Kolędowania w Wężewie

Corocznie do udziału w Kolędowaniu w wężewie zapraszani są członkowie grup muzycznych działających w pobliskich szkołach i ośrodkach kultury.Takie zespoły istnieją w Szkole Podstawowej w Krasnem i Krasińcu. Wczesniej na scenie w Wężewie występowali uczniowie z gimnazjów z tych miejscowości. W Wężewie gościł również zespół wokalny z Gminnego Ośrodka Kultury w Płoniawach-Bramurze, a ostatnio również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zielonej. Wszystkie te grupy muzyczne prowadził nauczyciel muzyki,p.Joanna Napiórkowska. Najdłużej działającym zespołem z tej grupy jest zespoł muzyczny z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasińcu. Powstał on w roku 2004, kiedy z połączenia przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum utworzono w Krasińcu Zespół Szkół im. M. Curie Skłodowskiej. Uczniowie rozwijali swoje zdolności muzyczne na zajęciach pozalekcyjnych w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Były to głównie zajęcia wokalne, a uczniowie występowali solo i w grupie. Zespół też ma na koncie liczne sukcesy zdobyte w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Największe sukcesy odnotowali soliści podczas powiatowych konkursów anglojęzycznych, patriotycznych, konkursów wokalnych, czy to podczas wojewódzkich ” Festiwali Śpiewających Szkół”. Obecnie poszerzona została nasza oferta muzyczna o utwory instrumentalnene – głównie gra na fletach, utwory taneczne indywidualne i grupowe oraz występy muzyczno-teatralne. Podczas wieloletniej systematycznej pracy powstał niemały dorobek artystyczny – swoje interpretacje utworów nagraliśmy na wielu studyjnych płytach. Zespół muzyczny z Krasińca nagrał 4 płyty, w tym 2 płyty z utworami bożonarodzeniowymi, wokalistki z Krasnego – głównie gimnazjalistki nagrały 3 płyty, natomiast członkowie zespołu muzycznego z GOK w Płóniawach – Bramurze mają w swoim dorobku 5 płyt – jedna z nich zawiera nagrania bożonarodzeniowe. Wymienione grupy muzyczne często zapraszane są do udziału w imprezach i uroczystościach środowiskowych odbywających się na terenach powiatu przasnyskiego i makowskiego – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Motomikołaje Maków Maz, festyny, wigilie srodowiskowe, obchody różnych uroczystości gminnych i powiatowych.  Od kilku lat na zaproszenie organizatorów „Kolędowania w Wężewie” z przyjemnością występujemy na deskach tamtejszej sceny w remizie OSP. To wspaniała impreza, której każdego roku członkowie szkolnych grup muzycznych bardzo wyczekują. I choć ten rok jest wyjątkowy, bo bez tej cyklicznej imprezy, to wszystkie dzieci i młodzież mają nadzieję pojawić się podczas Kolędowania w Wężewie za rok.

Natalia Grzeszczak

Natalia Grzeszczak przygodę ze śpiewem rozpoczęła w 2009 roku dołączając do dziecięcej scholi w parafii Krasne,a później scholi ,,Semper cum Domino”,w  której jest do dziś. W wieku szkolnym brała udział w licznych konkursach oraz występowała ze scholą.Zawsze chętnie śpiewała także na apelach szkolnych, jak i uroczystościach kościelnych. W gimnazjum uczestniczyła w projekcie nagrania płyty pod tytułem: „Życia mała garść”. W 2016 roku była uczestniczką warsztatów prowadzonych przez włoskiego nauczyciela śpiewu Matteo Mazzucca oraz występowała na scenie festiwalu „Fabryka Światła Przasnysz 2016”. Od 2017 roku do 2019 uczyła się śpiewu w Centrum Artystycznym SCENA w Sulejówku, pod okiem Pani Martyny Ciok-Rycak. W tym okresie brała udział  w konkursach oraz osiągała sukcesy na występach i festiwalach muzycznych w Warszawie.Od czterech lat, jako druhna OSP bierze czynny udział w życiu  jednostki oraz reprezentuje ją na uroczystościach gminnych i kościelnych. Natalia występuje na kolędowaniu od początku jego istnienia. Najlepiej wspomina atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia, która w tym czasie udziela się zarówno artystom, jak i publiczności.

Milena Mocek

Nazywam się Milena Mocek i mam 19 lat. Śpiewam od zawsze, a swoją przygodę z wokalnymi występami rozpoczęłam w parafialnym kościele. Na początku rodzice zapisali mnie na lekcje śpiewu w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Obecnie, od kilku lat, szlifuje swój warsztat wokalny pod okiem Magdaleny Goliasz-Zagajewskiej. Spełniam i realizuje się w wielu muzycznych dziedzinach, rozpoczynając na wokalu, a kończąc na członkowskie w grupie tanecznej. Kolędowanie w Wężewie zawsze będzie mi się kojarzyło z niesamowicie rodzinna atmosferą. Życzliwi ludzie, których rozpierała duma i radość, delektując się występami. To właśnie na Kolędowaniu stawiałam swoje pierwsze kroki.

Zespół Ludowy Krasne

Powstał w 1984 roku z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Pana Jarosława Tybuchowskiego. W początkowym okresie istnienia nosił nazwę „Kraśnianki”. Uczestniczył w uroczystościach gminnych, festynach oraz organizowanych dożynek. Dostrzeżony został na Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Artystycznego Ośrodków Kultury- Konfrontacje’ 84 w Ciechanowie. Przełomowym okresem działalności Zespołu był rok 1987, kiedy zdobył I miejsce w II Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Artystycznego Ośrodków Kultury woj. ciechanowskiego oraz w II Krajowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW-Kielce’ 87. W 1988 roku Zespół Ludowy uczestniczył w IV Krajowym Zlocie Przodujących Młodych Rolników, w tym samym roku Zespół wzbogacił się o Dziecięcy Zespół Ludowy „Kraśniacy” występujący w strojach krakowskich. W kolejnych latach swojej działalności Zespół staje się uniwersalnym. Występuje jako Zespół Ludowy, chór śpiewaczy, kabaretowy, zapustny oraz biesiadny, a tym sposobem uczestniczy w różnych przeglądach, festynach, dożynkach, imprezach okolicznościowych, kameralnych, uroczystościach kościelnych i innych. Staje się wizytówką kulturalną gminy

Krasne. Zdobywa nagrody i wyróżnienia tak liczne, że nie sposób ich wszystkich wymienić, a było ich nie mało tj. Wojewódzkie Dożynki, Dni Ciechanowskiego Rolnictwa w Poświętnem, Mazowieckie Przeglądy Zespołów Kabaretowych „STOPA” w Karniewie, Mazowieckie Przeglądy Przebierańców Zapustnych, VI Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Ciechanowie (97r.) W 1997 roku zespół otrzymuje odznakę „Za zasługi dla województwa ciechanowskiego” nadaną przez Sejmik Samorządowy woj. ciechanowskiego, następnie zostaje wyróżniony w II Ciechanowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2002r), zdobywa I miejsce w VI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Religijnej – FERA’2003 w Iłowie, w 2009 roku Zespół Ludowy „KRASNE” z okazji jubileuszu 25-lecia wydaje płytę CD ze swoim dorobkiem artystycznym. Kolejne lata to uczestnictwo w imprezach kulturalnych organizowanych cyklicznie na terenie Mazowsza, m.in. Warszawskie Święto Chleba czy Przeglądy Amatorskich Zespołów Artystycznych „Mikrofon Seniora” w Płocku oraz ostatnio Gminno-Parafialne Kolędowanie w Wężewie. Tym sposobem reprezentuje gminę i powiat przasnyski.

Obecny skład Zespołu Ludowego „KRASNE” tworzą: Franciszek Czajka, Bożenna Czajka Teresa Idzikowska, Jadwiga Kryszczak,

Lech Kryszczak, Krystyna Lasota, Elżbieta Majewska, Jolanta Malinowska, Krystyna Otłowska, Anna Pawłowska, Grażyna Piotrowska,

Teresa Potyraj, Helena Siuda, Jadwiga Szczyglak, Bożena Tłuszczyk i Dariusz Załuski.

Kierownikiem artystycznym od początku istnienia Zespołu Ludowego „KRASNE” jest Pan Franciszek Czajka.

Pozdrawiam : Darek Załuski

Karniewiacy

Rys historyczny „ Karniewiaków”

Początki zespołu sięgają lat 50 ubiegłego wieku. Pani Janina Jasińska nauczycielka Szkoły Podstawowej w Karniewie założyła wtedy szkolne koło artystyczne. Należały do niego dziewczęta ze starszych klas. W repertuarze były różne tańce między innymi marynarz, polka. Dzieci występowały w strojach, które uszyły same z pomocą ich rodziców. Były to długie kwiaciaste spódnice i białe bluzki.

W 1958 roku pracę w szkole w Karniewie rozpoczęła wielka miłośniczka folkloru pani Maria Dzierzgowska, która jako specjalista choreograf profesjonalnie zajęła się organizacją zespołu ludowego.

Podstawą miejscowej kultury były tradycje i obrzędy drobnej szlachty. Niestety na przestrzeni dziejów uległy one zapomnieniu. Pozostałe skrawki mogły co najwyżej stanowić podstawy budowania programu artystycznego dla zespołu. Poniekąd z konieczności oparciem dla repertuaru zespołu stały się dzieła Oskara Kolberga. To na nich opierały się tańce i przyśpiewki. Mozolny trud przełożenia tekstów z dzieł Kolberga na potrzeby występów dzieci wzięła na siebie właśnie Pani Maria Dzierzgowska.

Początkowo w zespole tańczyły same dziewczęta. W swoim repertuarze miały między innymi: trojaka, lasowiaka, koszonego, polkę podlaską, poloneza. Występowały w strojach przygotowanych wspólnie z rodzicami, a były to białe bluzki, bogato marszczone kwiaciaste spódniczki oraz białe podkolanówki i tenisówki. Stopniowo zespół rozrastał się a do dziewcząt dołączyli chłopcy. Dzieci swoimi występami uświetniały większość uroczystości szkolnych, gminnych i powiatowych.

Pod wpływem popularności dziecięcego zespołu z inicjatywy nauczyciela muzyki w miejscowej szkole Pana Tadeusza Witkowskiego grupa dorosłych mieszkańców Karniewa w 1967 roku postanowiła założyć zespół ludowy wśród dorosłych.

To wydarzenie przyjmuje się za początek powstania wielopokoleniowego zespołu ludowego ,,Karniewiacy” mimo, że formalnie połączenie obydwu grup dziecięcej i dorosłej nastąpiło w 1974 roku. Zespół działał przy Szkole Podstawowej w Karniewie. Liczył około 70-80 osób. W jego skład wchodzili dorośli mieszkańcy, młodzież szkół ponadpodstawowych oraz dzieci ze szkoły podstawowej. Choreografami zespołu byli; grupa dziecięca – pani Maria Dzierzgowska, dorośli – Bonifacy Kozłowski. Kapelę tworzyli: Tadeusz Witkowski (akordeon), Jan Kujawka (harmonia pedałowa), Tadeusz Siarnik (skrzypce), Jan Pałasz (bębenek), Franciszek Dolecki ( bębenek).

Repertuar zespołu został wzbogacony o zapamiętane przez najstarszych mieszkańców pieśni i przyśpiewki. Występy zespołu ,,Karniewiacy” nadal uświetniały większość uroczystości szkolnych, gminnych i powiatowych ale też ,,Karniewiacy” z powodzeniem występowali na wielu innych scenach, między innymi: w Płocku, Warszawie. Zespół trzykrotnie występował na Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Płocku zdobywając liczne wyróżnienia. W 1978 uczestniczył w uroczystości nadania imienia Oskara Kolberga Szkole Podstawowej w Karniewie.

W 1979 pani Maria Dzierzgowska odeszła do pracy w Makowie Mazowieckim. Mimo to, jeszcze przez rok czasu była choreografem dziecięcej grupy. W 1980 na emeryturę odszedł też pan Tadeusz Witkowski. Niestety w wyniku tych okoliczności od 1982 roku działalność zespołu ostatecznie została zawieszona.

Grupa dziecięca zespołu została reaktywowana przez Panią Bożenę Konkiel , która od 1983 roku została nauczycielką muzyki w miejscowej szkole. Wtedy pojawiła się po raz pierwszy nazwa „Mali Karniewiacy” jako grupy dziecięcej zespołu. Pod kierunkiem pani Bożeny zespół zaczął znów występować na scenach gminy, powiatu ale też i województwa. Występował na festiwalach i konkursach. W 1990 roku z chwilą wyjazdu pani Bożeny z Karniewa zespół dziecięcy ponownie zawiesił swoją działalność.

Jesienią 1995 roku rozpoczęła się reaktywacja grupy dorosłej. Działalności ludowej sprzyjał bardzo ówczesny wójt gminy Karniewo – Józef Andrzej Stopa oraz zarząd gminy Karniewo. Z ich inicjatywy dyrekcja Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zdecydowała, że w lutym 1996 roku odbędą się w Karniewie Wojewódzkie Zapusty. Dało to impuls działaniom zmierzającym do odbudowania „ Karniewiaków”.Grupa członków poprzedniego zespołu pod kierunkiem pana Krzysztofa Twardowskiego, który zajął się choreografią, odtworzyła repertuar w oparciu o pamięć seniorów; należy tu wymienić takie nazwiska jak: Emilia Olkowska, Sabina Cejmer, Stanisław Szczęsny, Wacław Jackowski oraz oryginalne zapiski nutowe pana Tadeusza Witkowskiego . Akompaniament muzyczny tworzył pan Roman Kuśmierski. Działalność zespołu została odbudowana w oparciu o klub seniora istniejący przy Gminnym Ośrodku Kultury w Karniewie. Przy grupie seniorów w 1998 roku powstała grupa młodzieżowa i dziecięca. Choreografem w latach 1998-1999 była pani Aneta Korpowska., później do 2003 roku pan Jacek Wójcik. Następnie opieką choreograficzną zajął się Krzysztof Twardowski. Od 2002 roku akompaniament prowadził do obydwu grup Jan Trzciałkowski. Grupa młodzieżowa istniała do 2006 roku. Rozpadła się z uwagi na to, że część członków wyjechała w poszukiwaniu pracy , pozostali pozakładali rodziny zajęli się pracą zawodową .

W 2000 roku dzięki staraniom Wójta Józefa Andrzeja Stopy i Dyrektora GOK Krzysztofa Twardowskiego zespół wyjechał z występami na zaproszenie do Francji, a w 2002 roku na Litwę.

W tym okresie zespół występował podczas licznych uroczystości obrzędowych np. zapusty. Występy odbywały się nie tylko na scenach gminy, powiatu, ale też często w Warszawie czy też innych miastach np. Poznań. Zespół posiadał w swoim repertuarze tańce( kontro, fafur, oberek, walczyk, kujawiak). W repertuarze obrzędowym należy podkreślić autorski charakter tekstów. Autorkami były najczęściej Sabina Cejmer i Emila Olkowska. Poprzez ten właśnie niepowtarzalny charakter repertuaru zespół był bardzo często zapraszany na różne imprezy zarówno o charakterze kulturalnym, jak też festyny wiejskie czy tez imprezy o charakterze branżowym ( wystawy rolnicze). Dało to zespołowi bardzo dużą popularność, świadczą o tym liczne podziękowania, nie tylko w środowisku lokalnym, ale też np. w Warszawie gdzie występuje nieprzerwanie od 2005 roku podczas obchodów ”Święta Chleba„ organizowanych przez Centralną Bibliotekę Rolniczą.

W grudniu 2000 roku z inicjatywy nauczycielki języka polskiego – pani Danieli Wawrzonkowskiej uczniowie pod jej kierunkiem i we współpracy z muzykiem Tadeuszem Mroczkowskim wystawili na podstawie „ Chłopów „ Władysława Reymonta „Wesele Boryny„. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w środowisku i stało się inspiracją do odbudowania „Małych Karniewiaków”.

Od września 2001 roku w Szkole Podstawowej w Karniewie rozpoczęły się działania zmierzające do reaktywacji dziecięcego zespołu ludowego. Pierwszym choreografem był Jacek Wójcik. Pierwszy publiczny występ odbył się 8 czerwca 2002 roku podczas obchodów 24 rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Karniewie imienia Oskara Kolberga.

Podczas w/w uroczystości z inicjatywy Dyrektorów szkoły i GOK zorganizowany został turniej tańca polskiego w formie towarzyskiej „ O złote pióro Oskara Kolberga”.

Wspaniałą formą popularyzacji folkloru stała się wizyta i występ podczas uroczystości zespołu Reketukas z Litwy. Goście z Litwy mieli bardzo integracyjne tańce, które najogólniej polegały na zapraszaniu publiczności do wspólnej zabawy.

W 2013 roku „ Mali Karniewiacy” za wkład w tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury otrzymali medal „ Zasłużony dla kultury polskiej”. Zespoły działają do dziś, niestety z przerwą na okres pandemii.

Tak duża skala działalności zespołu możliwa jest dzięki przychylności radnych Gminy i Wójta Michała Wojciecha Jasińskiego.

Młode Kurpie z Jednorożca

Jednorożec, 10.12..2020r.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ,,Młode Kurpie” założyła w 2002r. Barbara Nizielska i prowadzi go wraz z regionalistą Edwardem Koziatkiem. Zespół działa przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Chętnika w Jednorożcu. W skład Zespołu wchodzą dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia.
Repertuar RZPiT „Młode Kurpie”:

  • Pieśni Kurpiów Puszczy Zielonej, 
  • Tańce Kurpiów Puszczy Zielonej, 
  • Gadki i scenki z życia Kurpiów, 
  • Kolędy i pastorałki. 
  • Pieśni legionowe i żołnierskie. –
  • Kurpiowskie Pieśni religijne
    Poprzez swoją 18-letnią działalność Zespół „Młode Kurpie”, podczas różnych uroczystości świeckich i religijnych ( około 200 koncertów), popularyzuje dorobek Kurpiów Puszczy Zielonej w wielu regionach Polski oraz poza jej granicami ( Niemcy- 2007 r. ; Litwa 2019r.). Stwarza możliwość młodemu pokoleniu do aktywności na rzecz Małej Ojczyzny – Kurpiowszczyzny oraz promowania bogatej i pięknej kurpiowskiej kultury w środowisku ponadlokalnym.
  • Zespół ,,Młode Kurpie” reprezentował Mazowsze podczas Dożynek Prezydenckich w Spale w 2017r. oraz uczestniczył w Dożynkach Wojewódzkich, Diecezjalnych oraz Ziemi Przasnyskiej w Sierakowie –prezentacja .obrzędów dożynkowych.
    -Zespół reprezentował Szkołę w Międzynarodowym Zlocie Młodzieży Kurpiowskiej w Wykrocie w 2016r. i uczestniczył w biciu rekordu Guinessa
  • a także w obchodach 100-lecia objawień Fatimskich w Nowogrodzie w 2017r.
    Zespół zdobywa czołowe miejsca w wielu konkursach i przeglądach. Do najważniejszych sukcesów należą:
  • liczne czołowe miejsca w Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych w Ostrołęce – od 2003r do 2019r.
  • liczne czołowe miejsca w konkursach podczas Jarmarku Kurpiowskiego w Myszyńcu – od 2003r do 2018r. – I miejsce w XXII Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych „Herody 2004” w Węgorzewie w kategorii chórów i zespołów śpiewaczych styczeń 2004 r. wyróżnienie w X Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie – styczeń 2004r.
  • Nagroda Prezesa Fundacji Cepelia – Polska Sztuka Rękodzieło w XXIV Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych w Warszawie, kwiecień 2004 r. i udział w Koncercie Galowym w Łazienkach Królewskich w Warszawie – maj 2004r.
  • wielokrotny laureat Przeglądów Pieśni Patriotycznej w Baranowie – w latach 2010-2015
  • czołowe miejsca wFestiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza ” w Siedlcach – styczeń 2010 i styczeń 2015.
  • I miejsce w IV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Bogatem – listopad 2017r.
  • III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Nowogrodzie
  • czerwiec 2016r. – I miejsce w XII Przeglądzie Pieśni Maryjnej w Wąsewie – listopad 2019r.
    Zespół otrzymał również statuetki i dyplomy uznania:
  • „Kurpik”- „Kurpiowski Oskar” 2005 w kategorii „Budzenie tożsamości”,
  • Dyplom Uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego „w podziękowaniu za uczestnictwo w organizacji przedsięwzięć z okazji 130. Rocznicy Urodzin Adama Chętnika- wielkiego Polaka i Kurpia –grudzień 2015r.
  • Dyplom Uznania i Podziękowania od Starosty, grudzień 2006r. i grudzień 2014r.
  • Statuetka Jednorożca – grudzień 2015r.
  • Dyplom Uznania za prezentację pieśni, tańców i gadek kurpiowskich podczas Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle – czerwiec 2016r.
    Więcej informacji na sronie internetowej Szkoły i na Facebooku ,,Młode Kurpie”
    Z uwagi na wprowadzone ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, od wiosny Zespół ,,Młode Kurpie” nie ma możliwości koncertowania.
    Opracowała: Barbara Nizielska

Przasnyscy Orleowcy

 Informacja o zespole„ PRZASNYSCY ORELOWCY”

 Zespól wokalno –instrumentalny „ PRZASNYSCY ORELOWCY” powstał  przy Klubie Wojskowym 2.Ośrodka Radioelektronicznego w styczniu 2016 roku. Członkowie zespołu to  żołnierze zawodowi 2.Ośrodka Radioelektronicznego, amatorzy, których życiową pasją jest śpiewanie i gra na instrumentach muzycznych. Skład zespołu: a) chor. Krzysztof BRODACKI -perkusja b)  chor. Andrzej TUBIS- wokal i saksofon c) mł. chor..Cezary  SOSNOWSKI , wokal i gitara basowa d)  kpr. Piotr CESARZ- instrumenty klawiszowe e) kpr. Marek KRUPIŃSKI wokal i gitara elektryczna f)  Pani Małgorzata KASZUBA – wokalistka W tym krótkim okresie istnienia zespół zdobył znaczące sukcesy i wyróżnienia  min. awansował do finału Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego 2016 z nagrodą  Dyrektora WCEO jako najlepszy wykonawca wojskowy      w mundurze  i wystąpił na koncercie  z okazji Święta Wojska Polskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Uzyskał wyróżnienie na  7.Military Festival Ustroń 2016. 

W 2017 roku uzyskał wyróżnienie na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej  I Religijnej W P HRUBIESZÓW 2017. Na 4.Festiwalu Piosenki Patriotycznej  „Wiecznie Młodzi” w Kielcach 30.06.2018 roku  zespół otrzymał główną nagrodę Pucha  Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Wystąpił na  9.Military Festival Ustroń 2018. Natomiast na Festiwalu Piosenki Lotniczej „SKRZYDLA NAD KAZIMIERZEM” 8.09.2018 r. zdobył nagrodę specjalną I Zastępcy Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jana ŚLIWKI.          Od września 2018 roku zespół występuję z solistką Panią Małgorzatą Kaszuba .Na XXIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej  i Religijnej  W P HRUBIESZÓW 2018  zespół zajął  pierwsze  miejsce w kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych.W miesiącu kwietniu 2019 roku zespół nagrał pierwsza płytę pt ” Wojsko można pokochać ” z 15 utworami – przebojami muzyki wojskowej i popularnej.W lipcu 2019 roku na jednym z najważniejszych w kraju festiwali , zespół zdobył nagrodę główną „Grand Prix. ”na  jubileuszowym X Militari Festival Ustoń 2019 r.

Zespół należy do najlepszych w skali Sił Zbrojnych  RP  o czym świadczy fakt zaproszenia na Piknik Wojskowy w dniu 10 listopada br. pt „Służymy Niepodległej”  organizowany przez Ministra Obrony Narodowej w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na  XXIV  Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej  i Religijnej  Wojska Polskiego  HRUBIESZÓW 2019  odbywającego się w dniach od 15 do 17 listopada  2019 muzycy naszego zespołu zdobyli nagrodę główną „Grand Prix.” Koncert objął swym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej DUDA.  W kwietniu 2020 roku zespół nagrał utwór  o czasach epidemii koronawirusa „Nadzieja lepszego jutra”. Autorem tekstu jest mł. chor. Zbigniew Bąkowski, muzyka Marek Karolski.

Do zobaczenia już wkrótce w 2022 roku.

opracowanie: k.wyszkows@wp.pl

Podziękowanie za nadesłane materiały od zespołów i wokalistów, zachęcamy pozostałych wykonawców o nadsyłanie swoich biogramów.

Joanna Wenda , Barbara Nizielska, Joanna Napiórkowska, Małgorzata Grzeszczak, Milena Mocek, Dariusz Zauski, Krzysztof Twardowski, por. Arkadiusz Michalski.

Zdjęcia : Z archiwum i zbiorów OSP w Wężewie, Joanna Napiórkowska, Barbara Nizielska, Krzysztof Twardowski , Gość Płocki.