W piątkowy wieczór 26 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu odbyła się uroczysta gala wręczenia medali Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, to wyróżnienie przyznawane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

W Kategorii „Twórca uznany” przyznano medal aktorowi Arkadiuszowi Smoleńskiemu.

W Kategorii „Debiut” – młodej utalentowanej piosenkarce Gabrieli Borkowskiej.

W Kategorii Medal Honorowy – Stowarzyszeniu „Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie”.

Ponadto przyznano Dyplom Honorowy dla Anny Muchy.

Medal honoruje osoby, które w szczególny sposób przyczyniają się do promowania dziedzictwa kulturowego regionu przasnyskiego oraz podejmują działania na rzecz jego rozwoju społeczno-kulturalnego.

Jest nam niezmiernie miło, że nasze działania zostały dostrzeżone i docenione. Nagroda zachęca do dalszej, wytężonej pracy.

Dziękujemy !!!

Ale zacznijmy od początku w dniu 19 kwietnia dowiedzieliśmy się z portalu

InfoPrzasnysz – komisja Kapituły konkursowej (TPZP) Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej dna 17 kwietnia 2024 roku przyznała cytujemy:

Medal Honorowy im. Stanisława Ostoja-Kotowskiego za rok 2023 przyznano Stowarzyszeniu Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie.(…) i dalej czytamy uzasadnienie

Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie istnieje od roku 1921. Przez przeszło wiek odznaczyła się wiele razy w kształtowaniu wydarzeń kulturalnych i oświatowych, o których można się dowiedzieć na stronie internetowej https://osp.wezewo.info/.

Od 12 lat istnieje strona internetowa – na jej łamach ukazało się 36 artykułów historycznych. Duża część z nich o naszym regionie – wsi Wężewo, gminie Krasne oraz powiecie przasnyskim. Trzy artykuły zamieszczone zostały na łamach wydawnictwa „Rocznik Przasnyski”.

Od ponad 10 lat stowarzyszenie organizuje imprezę pt: „Kolędowanie w Wężewie”, w którym uczestniczą artyści z całego powiatu przasnyskiego i nie tylko. Impreza ta wpisała się na stałe do wydarzeń kulturalnych w naszym powiecie i promuje nasz region w pozytywnym wymiarze.

Kolejną inicjatywą jest założenie w 2018 roku „Mini Biblioteki Północnego Mazowsza”, gdzie gromadzone są książki, szczególnie z naszego regionu. – Możemy się pochwalić, iż mamy około 150 publikacji i książek, które są wpisane do rejestru bibliotecznego – informuje OSP Wężewo.

W naszej świetlicy oprócz biblioteki można zobaczyć wystawę pt: „Ściana tradycji OSP w Wężewo” z kolekcją zdjęć strażackich i eksponatów związanych ze strażą pożarną w Wężewie i nie tylko.

W świetlicy organizowane są otwarte turnieje bilardowe, szachowe – wspierające, nierzadko, osoby poszkodowane.”

Dziękujemy bardzo jeszcze raz za przyznanie medalu Kapitule konkursowej i gratulujemy pozostałym osobom wyróżnionymi medalami :

Arkadiusz Smoleński, Gabriela Borkowska i wyróżnionej dyplomem Pani Anna Mucha.

Tekst – odczytany przez Prezesa OSP w Wężewie Krzysztofa Wyszkowskiego na gali.

Dzień Dobry.

Szanowni Państwo.

Pragnę serdecznie podziękować za przyznanie naszej jednostce – Medalu Honorowego -komisji kapituły konkursowej . Otrzymanie tak prestiżowego wyróżnienia jest dla naszej jednostki OSP w Wężewie nie tylko powodem do dumy, ale także zachętą do dalszej wytężonej działalności na rzecz naszego powiatu . Dziękujemy za docenienie naszych wysiłków .

W statusie OSP w Wężewie w rozdziale Cele i Zadania widnieje zapis – czytamy „organizowanie i wspieranie różnorodnych form działalności międzypokoleniowej” i dalej „ podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.” .Myślę iż dobrze wypełniamy cele statutowe naszej jednostki – czego świadectwem jest właśnie ta uroczystość .

Jeszcze raz w imieniu zarządu i druhów i druhen OSP w Wężewie dziękujemy bardzo za to wyróżnienie – a pamiątkę naszej obecności na tej uroczystości chcemy – na ręce czcigodnych przedstawicieli złożyć nasz kalendarz i inne pamiątki związane ze Strażą w Wężewie

Dziękuję bardzo.

Autor :Karolina Gołota, Krzysztof Wyszkowski

cytat: z portalu infoprzasnysz

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na profilu Ewy Łukasiak :

https://www.facebook.com/media/set?vanity=ewa.lukasiak&set=a.10162512357348532

zdjęcia: OSP w Wężewie i Ewa Łukasiak