Drugi wywiad z Michałem Szczepańskim, Wójtem Gminy Krasne i naszym druhem ochotnikiem z OSP:
- Panie Wójcie, to już drugi wywiad, który udziela Pan naszej „stronie” OSP w Wężewie. Pierwszy odbył się w listopadzie 2015 roku, na początku I kadencji, a dokładnej rok po objęciu funkcji Wójta. Dziś rozmawiamy na początku II kadencji. Proszę podsumować pokrótce największe sukcesy i porażki Wójta.
Bardzo mi miło, że mogę po raz kolejny podzielić się swoimi refleksjami na stronie OSP Wężewo. Największym sukcesem ostatniej kadencji jest niewątpliwie pobudzenie części społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w sprawach gminy. Każda, nawet najmniejsza inicjatywa oddolna ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Wielkim wydarzeniem, które zapisało się na zawsze na kartach historii naszej gminy było nadanie herbu, flagi, sztandaru gminie. Dla mnie był to bardzo duży sukces i nobilitacja, że właśnie za mojej kadencji udało się wprowadzić te symbole, które odróżniają nas od innych samorządów. Inwestycje jakie poczyniliśmy – budowa hali sportowej, termomodernizacja 5-ciu budynków użyteczności publicznej w tym aż 3-ech budynków szkół – traktuje jako duży sukces mój, radnych jak i całej społeczności gminnej. Zakup wozu strażackiego dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, doposażenie jednostek OSP w niezbędny sprzęt, poprawa części infrastruktury drogowej i wiele pomniejszych inicjatyw, każda z nich jest sukcesem ale każda na innym polu zadań własnych gminy. Ciężko mówić o porażkach w kontekście czterech lat, patrząc na stan gminy jaki zastałem tuż po wyborach. Największą bolączką jest niewątpliwie jeszcze nie wystarczająca poprawa infrastruktury drogowej, brak kompleksowych remontów remiz i świetlic, brak boiska wielofunkcyjnego. Uważam, że w gminie jest wiele do zrobienia i w kolejnej kadencji postaramy się wspólnie z Radnymi Gminy, kontynuować systematyczny rozwój gminy we wszystkich najważniejszych aspektach.
- Po wyborach samorządowych nie mamy radnego powiatowego z naszej gminy, zmienił się Zarząd Powiatu i Starosta. Do kogo obywatele naszej gminy powinni się zwracać ze swoimi pytaniami, czy sprawami dotyczącymi powiatu? I czy Gmina Krasne nie jest w obecnej chwili postawiona na bocznym torze?
Niestety po ostatnich wyborach sytuacja wygląda tak, że z terenu gminy nie mamy żadnego radnego w powiecie. Niestety duża ilość kandydatów, spowodowała rozłożenie głosów na wiele osób, czego konsekwencją jest brak radnego z naszego terenu. Duża ilość głosów została oddana na kandydatów z poza terenu gminy, którzy również dzięki naszym głosom mogą sprawować mandat radnego powiatowego, uważam, że dani radni z gminy Czernice Borowe i gminy Przasnysz, wiedzą o poparciu jakie otrzymali od mieszkańców gminy Krasne i będą dbali również o nasze sprawy. Obywatele naszej gminy mogą zwracać się z pytaniami czy sprawami dotyczącymi powiatu, zarówno do mnie, do radnych gminnych ale również bezpośrednio do Zarządu Powiatu. Gmina nie jest „odstawiona na boczny tor”, ponieważ radni powiatowi pracują nad rozwojem całego powiatu, wielokrotnie słyszeliśmy zapewnienia o współpracy i taka współpraca musi być kontynuowana. Obecność moja jak i przewodniczącego Rady Gminy na sesjach rady powiatu jest ukierunkowana na to by nasze relacje i plany inwestycyjne były zbieżne z interesami powiatu i gminy. Jestem dobrej myśli, jestem przekonany, że wspólnie będziemy wykonywać swoją pracę dla dobra mieszkańców poszczególnych gmin, a w konsekwencji dla dobra mieszkańców powiatu.
- Od kilku tygodni poruszenie w naszej społeczności wywołała podwyżka ceny odbioru śmieci prawie o 150%. Co spowodowało ten nagły skok ceny? Co można zrobić by płacić mniej? Jakie sankcje poniosą ci, którzy notorycznie będą uchylać się od płacenia?
Niestety w całej Polsce ceny odpadów komunalnych wzrastają. Jest to bardzo niepokojąca sytuacja. Wzrost cen na regionalnych instalacjach przetwarzających odpady komunalne, wzrost kosztów osobowych spowodował drastyczne podwyżki na danych odpadach. Należy pamiętać, że odbiór odpadów komunalnych musi się samofinansować, oznacza to, że gmina nie może dokładać środków finansowych do danego zadania, ale także nie może na nich zarabiać. Koszty i przychody muszą się bilansować. Niestety aktualna sytuacja na całym systemie wymusiła wzrost cen. Co zrobić by płacić mniej? Bardzo trafne pytanie, uważam, że należy zmniejszyć ilość odpadów zmieszanych, większa segregacja, nie wrzucanie do pojemników odpadów które można inaczej zagospodarować (np. popiół, obierki itp.) może spowodować, że ceny już nie wzrosną. Świadomość mieszkańców, wspólne zderzenie się z danym problemem i konsekwencja w działaniu na danym polu może być kluczem do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów co w konsekwencji może skutkować obniżeniem cen. Niestety osoby które nie będą płacić w wymagalnych terminach muszą liczyć się z konsekwentną egzekucją tych należności ze strony urzędu jak również innych organów, których zadaniem jest ściągnięcie należności z dłużników. Przepisy prawa nie zostawiają nam żadnego wyboru i są jasne co do późniejszych kroków na drodze postępowania egzekucyjnego.
- Wiemy, iż są w gminie plany zawieszenia Funduszu Sołeckiego na przyszłe lata. Dlaczego? Co ewentualnie mieszkańcy dostaliby w zamian?
Plany zawieszenia funduszu sołeckiego na rok 2020 są już nie aktualne, Radni zdecydowali o pozostawieniu funduszu na kolejny rok. W każdym pierwszym kwartale danego roku dyskutujemy na temat funduszu sołeckiego i podobnie było w tym. Jest to normalna praktyka w samorządzie, zawsze trzeba głęboko przeanalizować wszystkie argumenty przemawiające „za” lub „przeciw”. Budżet gminy jest ograniczony, by realizować wiele innych inwestycji np. kompleksowe remonty remiz, poprawa infrastruktury drogowej i wiele innych niezbędne są środki finansowe. Programy z UE czy też ministerialne wymagają wkładów własnych dlatego trzeba szukać oszczędności na różnych polach działalności gminy. Również druhowie z OSP Wężewo mają różne postulaty dotyczące zakupu dodatkowego sprzętu, wyposażenia, remontu remizy, niestety przy realizacji funduszu sołeckiego i wielu ważnych inwestycji gminnych na te kolejne potrzeby bardzo ciężko jest wygospodarować dodatkowe środki finansowe. Co mają mieszkańcy dostać w zamian funduszu sołeckiego? Panie Naczelniku odpowiadam: w zamian otrzymujemy stabilizacje budżetu gminy, realizacje większych inwestycji drogowych, ciągły szybki rozwój na wielu polach działań gminy, z centralizowanie środków w większych inwestycjach. Wydatkując pieniądze na wiele drobnych inwestycji sołeckich spowodujemy, że nie starczy nam środków finansowych na realizację większych zadań. Może się zdarzyć, że zabraknie odpowiednich środków chociażby na szerszą działalność kulturalną, z której dana jednostka słynie.
- Panie Wójcie, mieszkańców Wężewa i wszystkich, którzy korzystają z głównego skrzyżowania w Wężewie, nurtuje pytanie, kiedy wreszcie będzie można na nim przejść i przejechać bezpiecznie?
Przypominam, że przebudowa danego skrzyżowania mieści się w kompetencji powiatu. Mimo to wielokrotnie ja, radni i mieszkańcy interweniowaliśmy o poprawę bezpieczeństwa w danym punkcie. Gmina wyraża wole partycypacji w kosztach przebudowy danego skrzyżowania. Uważam, że jest realna szansa, że dana inwestycja znajdzie się w budżecie powiatu na rok 2020. Potrzeba jeszcze trochę więcej starań, projektu i środków finansowych by skrzyżowanie przez, które większość mieszkańców gminy przejeżdża stało się w pełni bezpieczne.
- Na koniec wywiadu pytanie, jakie ma Pan plany, w odniesieniu do OSP, w zakresie inwestycji i zabezpieczenia mienia? Dzięki ostatnim zakupom w okresie Pana I kadencji mamy się czym pochwalić i z czym jeździć do poszkodowanych.
Odpowiedź na dane pytanie wiąże się ściśle z wcześniejszymi odpowiedziami. Panie Naczelniku przy ograniczonym budżecie nie wszystkie inwestycje możemy zrealizować od razu, czasami trzeba poczekać by wygospodarować odpowiednie środki finansowe. Jestem przekonany, że przykładem poprzedniej kadencji wspólnie zrealizujemy wiele inicjatyw i inwestycji służących zarówno druhom, mieszkańcom Wężewa jak również całej lokalnej społeczności.
Dziękujemy serdecznie za wywiad i życzymy spełnienia wszystkich planów w obecnej kadencji.
Rozmowę przeprowadził z Wójtem Gminy Krasne Michałem Szczepańskim
Naczelnik OSP w Wężewie Krzysztof Wyszkowski
k.wyszkows@wp.pl