Pan Zenon Szczepankowski jako jedyny kandydat do Sejmu / z naszego powiatu/ skontaktował się z naszą redakcją, by powiedzieć – za naszym pośrednictwem – dlaczego ubiega się o mandat posła, jakie stawia sobie cele i zadania, by godnie nas reprezentować w sejmie przyszłej kadencji. Dla naszej skromnej strony internetowej OSP Wężewo jest to powód do zadowolenia i jednocześnie wielka promocja. Dziękujemy !
Zenon Szczepankowski przez 20 lat pełnił funkcję Starosty Przasnyskiego. Obecnie jest radnym do powiatu przasnyskiego i przewodniczącym PSL na ziemi Przasnyskiej. Pracuje jako nauczyciel akademicki i licealny.
Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego ART w Olsztynie, na Wydziale Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne z nauczania fizyki i astronomii w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczynał jako inżynier budowy, później kierownik budowy, projektant i jednocześnie nauczyciel fizyki i przedmiotów budowlanych.
Zenon Szczepankowski od dawna angażuje się w działalność społeczną i polityczną. W latach 1998-2018 pełnił nieprzerwanie funkcję starosty przasnyskiego. Był przewodniczącym Konwentu Starostów Mazowieckich.Należy również wyraźnie podkreślić, że powiat przasnyski pod kierownictwem Zenona Szczepankowskiego wielokrotnie zwyciężał w rankingach jako najbardziej proinwestycyjny samorząd w Polsce.Starosta Szczepankowski, za swoją pracę, odznaczony został przez prezydentów RP; Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi /2005/, oraz Złotym Krzyżem Zasługi /2009/.
Poniżej prezentujemy zapis rozmowy z Panem Zenonem Szczepankowskim.
Panie Przewodniczący, jest Pan jedynym Kandydatem do Sejmu z Ziemi Przasnyskiej , który ma tak ogromne doświadczenie samorządowe. Czy uważa Pan, że start w wyborach do Sejmu to naturalny kolejny etap w pańskiej karierze?
Każdy z nas ma jedno życie i powinien go wypełnić najpiękniej jak potrafi. W moim rozumieniu piękne życie, to służba innym ludziom.
Wiemy że rządząc w powiecie przasnyskim przez 20 lat, włożył Pan wiele wysiłku i serca w budowę nowoczesnej struktury samorządowej. Proszę pokrótce powiedzieć o największych sukcesach i porażkach w czasie urzędowania jako Starosta? Co by Pan radził i życzył obecnie rządzącym naszym Powiatem?
Powiat przasnyski przez ostatnie 14 lat zajmował I miejsce w Polsce w wydatkowaniu środków unijnych i liderował ogólnokrajowym rankingom inwestycyjnym. Zbudowanie zespołu osób, które potrafiły tak skutecznie pracować jest dużą satysfakcją. Dzięki temu zbudowaliśmy szpital, strefy gospodarcze, drogi, szkoły, obiekty sportowe, budynki użyteczności publicznej i wiele innych przedsięwzięć.
Życzę nowym władzom powiatu, aby potrafili wykorzystać ten ogromny potencjał ludzki do dalszego rozwoju powiatu.
Po ostatnich wyborach samorządowych w naszym powiecie rządzi koalicja PIS i PPP . Czy uważa Pan, że podobna sytuacja może zaistnieć po jesiennych wyborach parlamentarnych, że wygra PIS? Z czym, według Pana, może się wiązać taka perspektywa?
PPP to ukryty komitet Platformy Obywatelskiej. Koalicja PO i PiS w skali kraju, to powrót do czasów rządów koalicji UW-AWS. Rządy tej koalicji zakończyły się kilkuset miliardową dziurą budżetową, patologiczną prywatyzacją i mafijną reprywatyzacją, nie tylko w Warszawie. Ich rządy to prawie 30% bezrobocie, inflacja kilkuset procentowa i oprocentowanie kredytów w skali 40% miesięcznie oraz stworzenie systemu oligarchicznego, który trwa do dzisiaj. Gdyby nie ogromny wysiłek koalicji PSL-SLD, która wprowadziła Polskę do unii Europejskiej, Polakom zagroziłby głód. Nie wykluczam jednak ponownej koalicji PiS-PO w skali kraju, skoro w powiecie przasnyskim taka powstała. Te ugrupowania kłócą się tylko przed kamerami, najczęściej o sprawy trzeciorzędne, które poprawiają sondaże obu partiom, np. LGBT. Poza nimi mają wspólne interesy i wzajemnie wspierają się, często tylko ukrywając się pod nowymi nazwami.
Reprezentuje Pan Polskie Stronnictwo Ludowe. Proszę opowiedzieć w kilku punktach o programie, z jakim ugrupowanie idzie do wyborów 13 października.
Napisałem książkę, która ujmuje m.in. ten temat. Liczy ona 144 strony, dlatego nie będę w stanie przytoczyć w wywiadzie wszystkich planów. Przytoczę tylko najpilniejsze postulaty:
a) Rządowe szkoły, w tym szkoły wyższe, także medyczne wraz z klinikami należy przekazać samorządom. Obecny system, w którym rząd układa reguły gry (w tym finansowe) i sam z tych reguł korzysta, jest niewydolny i przeczy zasadzie nie sądzenia we własnej sprawie. Większość pieniędzy na służbę zdrowia idzie na szpitale rządowe działające w warunkach braku konkurencji, stąd w szpitalach samorządowych brakuje lekarzy i pielęgniarek.
b) Należy pilnie ograniczyć druk pustych pieniędzy w postaci papierów dłużnych.
Ta nadmierna praktyka zepsuje z czasem naszą monetę, wywoła spiralę inflacji i doprowadzi do powtórki z drogich kredytów, a w konsekwencji do wielkiej biedy. Nie stanie się to natychmiast, ale za kilka lat nie da się tego powstrzymać bez ogromnych kosztów społecznych. Najboleśniej wtedy odczują to emeryci, rodziny i pracownicy najmniej zarabiający.
Ziemia Przasnyska i nasz powiat po 1989 roku nie miał jeszcze posła . W jaki sposób, po ewentualnym wyborze na posła, zamierza Pan wspomagać rozwój naszego regionu?
Podstawowym problemem naszego regionu jest migracja młodych ludzi za pracą do wielkich miast i za granicę. Powiat w poprzednich latach zbudował dwie, najlepiej urządzone w kraju, strefy gospodarcze. Teraz przyszedł czas na poszukiwanie firm i pomoc przedsiębiorcom tworzącym wysokopłatne miejsca pracy. Możliwe wtedy będzie łączenie prowadzenia gospodarstwa z pracą zarobkową, z zakładaniem firm kooperujących, itp. Zamieszkanie w naszym terenie stanie się wtedy opłacalne i wygodne.
W księgarniach odbyła się już premiera książki Zenona Szczepankowskiego „Motywacje w zarządzaniu publicznym” podtytuł „Jak zarządzać krajem, regionem, przedsiębiorstwem?”. No właśnie jak zarządzać? i kto powinien Pana zdaniem zarządzać ?
Książka koncentruje się bardziej na „jak zarządzać” niż „kto powinien zarządzać” . Bardzo ważnym elementem skutecznego zarządzania jest budowanie mechanizmów pozytywnego motywowania ludzi. To wymaga większego wysiłku i kwalifikacji, niż np. łatwe rozdawanie dóbr nie swoich. Pod złymi rządami, nie umiejącymi pozytywnie motywować ludzi, można sobie ręce urobić i nic z tego nie mieć: ani pieniędzy, ani satysfakcji, ani sukcesu. Książka formułuje w tym zakresie trudne postulaty i uzupełnia je sugestywnymi dygresjami i opowieściami, łatwymi do zrozumienia i zapamiętania.
I ostanie pytanie… Co Pan myśli na temat Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym powiecie . Czy warto inwestować i wspierać Ochotnicze Straże Pożarne? Na przykład taką jednostkę, jak OSP w Wężewie?
Organizacji OSP zazdroszczą nam takie kraje jak Niemcy czy Francja.
Jest to najtańszy i najbardziej sprawny, ze względu na bliskość i powszechność, system zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. OSP są kuźnią szerokiego systemu kształcenia fachowych kadr ratowniczych i prospołecznego uwrażliwiania młodzieży. To nasza chyba największa udana innowacja społeczna. Należy ją rozwijać i wzmacniać. Jednostka w Wężewie znana jest ze swojej aktywności nie tylko w obszarze ratowniczym, ale także kulturalnym, opiniotwórczym i społecznym. W przeszłości dużo współpracowaliśmy, chociażby w urządzeniu drogi powiatowej przez Wężewo. Zostało nam jeszcze to trudne skrzyżowanie, ale i tu wiem, że nie odpuścicie i skrzyżowanie w Wężewie będzie przebudowane. Nie wykluczam przejęcia drogi Przasnysz – Wężewo – Pułtusk przez GDDKiA. Będę o to zabiegał.
Życzymy Panu powodzenia w nadchodzących wyborach i, mamy taką nadzieję, spotkamy się z Panem jesienią 2019 roku, by przeprowadzić kolejny wywiad – już z posłem na Sejm RP.
Z poważaniem
k.wyszkows@wp.pl,